Изследват Дунав за замърсяване

Вчера бяха взети водни проби от лимана, собственост на “Дунавски драгажен флот”, за установяване на замърсяване с нефтопродукти в резултат на потъване на стар плавателен съд. При повторна съвместна проверка експертите на РИОСВ-Русе и Басейнова дирекция “Дунавски район” са установили, че замърсените с нефтопродукти води са в лимана и зад боновите заграждения. Голяма част от нефтопродуктите са изгребани и прибрани в нефтосъбирача, който е отплавал. Боновите заграждения все още не са прибрани.
В ограниченото пространство има следи от нефтопродукти – неголеми петна, с различна плътност. Резултатите от водните проби ще установят дали има замърсяване, за което ще бъдат уведомени отговорните институции. 
Малчугани се обучават на скаутски умения

Двайсетина скаути от клуб „Дръстър” ще упражняват сръчност и умения за оцеляване по време на тридневен лагер-обучение от 30 януари до 1 февруари, съобщи ръководителят на скаутския клуб „Дръстър” Александър Лечев.
За терен е избрана местност в района на село Ветрен, а за нощувка – хижата на общината. Половината деца от групата са 11-годишни малчугани – новобранци. Преди да бъдат пуснати в естествени условия, те трябва да се научат да изработват дървено-въжени конструкции за временни подслони, маси, пейки и други елементи от лагерния комфорт. По-опитните ще покажат на новоприетите в организацията как се меси хляб и как се пали огън на открито през зимата. Всички дружно ще майсторят и мартеници за своите родители и приятели.
Скаутският клуб „Дръстър” е към Организацията на българските скаути. В нея членуват 40 ученици от 11-до 18-годишна възраст. През тази година на силистренските скаути им предстоят 10 лагер-обучения и национално джамбуре през август в гр. Попово, Търговищко.
А най-добрите ще представят Силистра и страната на международно състезание в Ирландия през месец юни.
   
   




Калипетрово
Кукерите с награда
от Международен фестивал

На 25.01.2009 год. кукерите от село Калипетрово се върнаха с награда от XVIII Международен фестивал на маскарадните игри "Сурва" в гр.Перник, където представиха обичая пред хиляди зрители и гости на града.
Журито присъди наградата за поддържане и предаване на местната традиция. 

Дулово

Фотоизложба и филм за града

Ваня ПЕТРОВА

По повод 49-годишнината от обявяването на Дулово за град / с Указ №88 на НС от 30. 01. 1960 г. /във фоайето на общината е подредена изложба от снимки, на които са запечатани посещения на видни личности от 70-те години на миналия век до наши дни. Идеята е на зам.-кмета М. Георгиева и сектор “Култура и младежки дейности” към ОбА, а автори на снимките са Д. Колев/който ги подготви за изложбата/, В. Калчев и В. Петрова.
Пак по повод годишнината в залата на читалището ще бъде прожектиран документален филм за Дулово. Прожекцията ще бъде на 30 януари от 17. 30 ч. Входът е свободен


Зебил

Тютюнодобивът в селото достигна 172 тона

Благополучна кампания регистрираха в Зебил - това сподели кметът на селото Недим Чауш. Над 860 дка тютюневи насаждения има в региона, което е и основният поминък за хората. 
“Всички са доволни, цялото количество е изкупено. Няколко фирми наддаваха за продукцията, което качи цената. Всичко е изплатено”, споделят тютюнопроизводителите.
Средният добив за миналогодишната кампания е 200 килограма на декар, което е среден добив, определят тютюнопроизводители.
Цялата продукция, добита в село Зебил, достигна 172 тона, изкупена за три лева килограмът.
Хората вече са в очакване на новата реколта и получаването на полагащите им се премии от държавата. 
Очакванията за бъдещето на тази култура в региона са свързани с това, колко време държавата ще отпуска премии на производителите.
“Знаем, че има премии от държавата поне още една година, което означава, че засега хората ще отглеждат тютюн. След това не знаем какво ще стане и към какво хората ще се насочат”, коментита темата кметът на Зебил.
Освен тютюна в селото хората отглеждат билки и чубрица. Най-популярната билка е маточината.
На този етап е изкупена половината от продукцията, като е намаляло и търсенето.
Останалият добив е прибран по складовете на хората и те очакват интереса на изкупвателите. Трайността на продукцията е между една и две години и ако през този период не се намерят желаещи да я изкупят, реколтата ще бъде изхърлена или изгорена. 
Подобно е и положението с чубрицата, която ще бъде отглеждана и тази година.
Животновъдството вече не е предпочитано от хората поради високите цени на фуражите и всички необходими консумативи. 
Останали са само няколко по-крупни животновъди, които поддържат все още жив този отрасъл.
Като голям проблем се оформя осигуряването на хората, които обработват земеделски земи. Въпреки че биват информирани чрез различни методи, земеделците продължават да пренебрегват този въпрос.
“Информираме ги всичките. Как трябва да постъпят, както и какво трябва да се направи”, споделя кметът.


 Дулово

Пари под камък - Телефонните измами продължават

Ваня ПЕТРОВА

“При нас за миналата година са регистрирани три измами, всяка по пет хиляди лева, но със сигурност те са повече” – казва Валентин Игнатов, началник на РУ на МВР.
Поводът за разговора ми с него са продължаващите телефонни измами в района на общината, сподели В. Игнатов.
Въпреки разгласата по медиите, разлепените пред магазини, хлебарници, клубове, кметства разяснителни листовки, разговорите и личните срещи по прилагане схемата от страна на измамниците все още има хора, които се “хващат на въдицата” на телефонните измамници.
Характерно е, че обикновено това става с възрастни хора. Схемата вече всички я знаят, но ето, ще Ви дам много показателен пример. Една от пострадалите сподели, че постоянно гледа по телевизията за такива случаи, чувала е по радиото, говорили с близки, и с кмета, и с полицаи, и все пак, като и се обадили – тръгнала да дава пари!
Във всички случаи обажданията стават по стационарните телефони чрез указателя на съответното населено място. Такива са случаите в Дулово и селата Межден, Секулово, Прохлада, Грънчарово, Скала. А самите прозвънявания по азбучен ред се извършват от предплатени мобилни карти.
Ето още един пример – мъжки глас казва, че е катастрофирал и му трябват пари, около две хиляди лева, да ги занесат в края на селото, край пътя има един камък, да ги оставят там. В този случай възрастната жена мисли, че това е внука и. А всъщност той е в САЩ. Тя не прави никаква връзка в такъв момент – откъде на къде Америка, пък в България катастрофа, пари край селото, камък – не, тя просто чува, че внукът й катастрофирал. Просто събира парите и ги дава.
Има един момент, в който човек си казва: “Да, да, на мен това няма да ми се случи!”. Това пък с пълна сила се отнася за възрастните, особено самотните хора. Нашите хора са изключително доверчиви и наивни, особено ако им заплачи, я детски, я женски или пък мъжки глас.
Интересно е също, че когато нашите служители минат по къщите да предупреждават, ги посрещат с недоверие, със съмнение. Но не по този начин реагират на лъжливите обаждания. И тръгват да събират пари – отиват на определеното място – както вече знаете, пътят край селото, под камъка. Дори при наличие на наша изпреварваща информация –отиваме лично при хората на място, за които знаем, че са им звъняли, за да ги предупредим и да ги предпазим да не си загубят парите. В паниката си те отричат и даже започват да обиждат нашите представители. Резултатът: дават исканите пари и ги губят.
Трябва да благодаря на кметовете по селата, на младшите полицейски инспектори, които не спират да разясняват, да обясняват за различните телефонни измами. Телефонните престъпници са много добре подготвени за психологията на възрастните хора, те са “психолози”-практици с изградена мрежа от информатори.
За съжаление обаче, според мен, измамите ще продължат с нови схеми и за съжаление въпреки нашата предупредителна и разяснителна работа ще има хора, които ще вярват не на нас, а на плачещия глас по телефона”- завършва песимистично началникът на РУ на МВР - Дулово Валентин Игнатов.



Силистра с нов окръжен прокурор


Димитър Чолаков е новият окръжен прокурор на Силистра. Информацията бе потвърдена от прокурор Теодор Желев, говорител на прокуратурата. 
Окръжният прокурор е бил избран единодушно от Висшия съдебен съвет вчера. 
60-годишният досегашен районен прокурор на Силистра бе единственият допуснат до конкурса кандидат за поста.
В края на октомври миналата година, след кратко боледуване, почина предшественикът му Георги Николов. 


След 2 часа дебати
такса „Смет” се върна на 3 промила
* Залата напуснаха
съветници от ГЕРБ и АТАКА


Два часа продължи заседанието на Общинския съвет в Силистра вчера – с една- единствена точка в дневния ред. 
Вместо в 9,30 съветниците започнаха работа в 10,24 часа. Присъстваха 28 от 33-а.
Забавянето отчасти се дължеше и на мълчаливия протест пред сградата на местния парламент от страна на работещите в ДКЦ-1 лекари.
120 минути съветниците дебатираха и обсъждаха дали да прегласуват и потвърдят взетото миналата седмица решение за намаляване на такса „смет” общо с 1 промил.
С 18 гласа „за” от присъстващите в края на сесията 18 съветници бе гласувано предложението на общинска администрация от 22 януари. И бе отхвърлено приетото тогава с мнозинство предложение на Мирослав Калинов за намаляване на такса смет.
Припомняме, че на свое заседание на 22 януари старейшините приеха предложението на община Силистра данък сгради да падне от 1,5 на 1 промил върху данъчната оценка на недвижими имоти за физически лица. Ставката за данък сгради за фирми и юридически лица не се променя в сравнение с миналогодишната и остава 1.5 на 1000, както не се променя и ставката за такса битови отпадъци в размер на 7 промила. 
Освен това бе гласувано и от 1 промил да стане 0,9 промила таксата за почистване на територии, предназначени за обществено ползване, и от 1 промил да стане 0,1 таксата за обезвреждане на отпадъци в депа.
В крайна сметка таксата за юридически лица ще е 7 промила, а за физически – 3 промила. 
На практика увеличението в таксата, която гражданите ще платят общо за данък сгради и такса битови отпадъци, ще е по-висока с 30 %. 
Общинските съветници не приеха вчера и предложението на Жеко Коев от АТАКА да отпадне преференцията за фирмите, да сключват индивидуални договори с фирмите за сметосъбиране и сметоизвозване.







Лекари и съветници
ще седнат на една маса

Десетки семейни лекари, специалисти и граждани взеха участие в символичния мълчалив протест на работещите в ДКЦ-1 пред сградата на местния парламент във връзка с включването на дружеството в списъка за приватизация за 2009 година.
Никой не е дошъл при нас да иска официално среща-разговор и дискусия по въпроса за 
бъдещата приватизация на ДКЦ-1, заяви Станислав Ковачев, заместник-председател на Общинския съвет.
След близо 10-минутен словесен двубой между съветници и протестиращи все пак съветниците бяха допуснати в сградата, а представители на лекарското съсловие от ДКЦ и регионалната структура на БЛС се срещнаха с председатели на политическите групи в Общинския съвет. След срещата с протестиращите временно изпълняващият длъжността председател на ОбС- Силистра Станислав Ковачев в нарочно изявление пред медиите, изрази мнение, че разговорите са протекли конструктивно. Лекари и съветници се договориха следващата седмица да се проведе разширена среща с участието както на общинските съветници и представителите на ДКЦ-1, така и с участието на експерти от община Силистра.
Удовлетворение от проведените кратки разговори изрази и представителката на протестиращите д-р Величкова, секретар на лекарската колегия.
Въпреки че бе обявен като мълчаливо присъствие пред сградата на ОбС, на практика това се оказа първият ефективен протест на медици в областта.
Служители на Общинското звено за охрана се намесиха в протеста, за да осигурят достъп на общинските съветници до сградата, където трябваше да се проведе извънредна сесия на местния парламент.
Здравните работници посрещнаха съветниците освен с блокада на входа и с реплики и ръкопляскания. 

Д-р Мирослав БУЛЯШКИ:
- Моментът за приватизация е неподходящ. Аз съм против приватизацията сега. Представете си, ако не отидем на работа, какво би се случило?! Здравната реформа се отложи, четири години Здравната каса не сключва договори, свидетели сме на протести в цялата страна. И ако сега се направи тази приватизация, ще излязат наяве всички проблеми в здравеопазването. На кого му трябва тази сграда? Коя банка ще ни даде кредити, за да си закупим и оборудваме кабинети? Аз трябва да спра работа поне за два месеца, за да си направя кабинет, а какво ще правят хората през това време?!
Д-р Боянка ТАСЕВА:
- Огорчени и възмутени сме.Това е единствената по рода си сграда в града. Нямахме време да се организираме. Не пипайте поликлиниката! Каквото и да си говорим, е излишно. Сякаш се продава една будка за вестници. Това е безумие. Как изобщо на някой може да му мине през ума да продава единственото по рода си здравно заведение?! 
Д-р Петко ЕНЧЕВ:
- Трябваше силистренци да дойдат да ни защитят, да разберат, че това е един фарс. Явно въпросът е комерсиален. Ние знаем колко души в града биха могли да купят поликлиниката, но не знаем кой от тези 33-а я продава. Защото тя се продава тук. 
Поликлиниката е предназначена за лечебно заведение – тя не става за бардак, за цехове, предприятия, училища, хотели и ресторанти. Някой иска да вземе парите. Аз работя в тази сграда от първия ден. Да, вярно е, че условията не са идеални. Говорят за приватизация, но никой не ни дава гаранция, че дейността ще бъде запазена и че няма да бъдем изгонени. Ако това се случи, ще повярваме, че тези хора имат морал. Ако нямат – няма какво да говорим. 




Главиница
Старейшините се събират за дебютно заседание през 2009 година
Акцентите: определят таксата за битови отпадъци и размера на местните данъци
В Зарица “назначават” временно кмет



В четвъртък от 14 часа в заседателната зала на Общински съвет – Главиница ще се състои първото заседание на местния парламент за 2009 година. Предварителният дневен ред включва осем точки, като се очаква да бъде добавена още една. Това съобщи председателят на ОбС Расим Рафет.
Местните парламентаристи ще разгледат план за управление при кризи вследствие терористична дейност на територията на общината, ще разискват изменението и допълнението на наредба № 16 ма ОбС за определяне размера на местните данъци, местните такси и цени на услугите на територията на общината.
Съветниците ще определят и годишния размер на таксата за битови отпадъци. 
Най-интересната точка от дневния ред е изборът на временно изпълняващ длъжността кмет на кметството в село Зарица. 
Предишният кмет Седат Салим си подаде оставката по лични причини. По непотвърдени информации бившият вече кмет се отказал от поста поради незадолителното заплащане. Седат Салим е предпочел да замени висшия пост с работа по Черноморието.
Освен това с указ на президента Георги Първанов частичният избор за кмет на кметства е насрочен за 21 март тази година. 
Общинската избирателна комисия прекрати предсрочно правомощията на предишния наместник с решение № 150/ 19.12.2008 г.



Дулово

Общинските съветници ще заседават в петък

Ваня ПЕТРОВА 

Първото за новата година заседание на ОбС ще се проведе на 30 януари/петък/ от 11 часа в зала № 2 в сградата на общината.
Д-р Митхат Табаков, кмет на общината, ще внесе за обсъждане 11 докладни записки, сред които: актуализация на бюджета за 2008 г.; определяне размера на такса битови отпадъци за 2009 г.; рефинансиране на съществуващ дълг отпуснат от банка; обсъждане на кандидатстване за финансиране по ОП”Околна среда”; промени в числеността на персонала в дейност “Ученически столове”; приемане дарение на недвижим имот в с. Межден; промяна в статута на част от недвижим имот – публична общинска собственост; замяна на имоти общинска собственост с имоти държавна собственост.
Три от докладните са за промени в общински наредби.
Сезгин Рамис –председател на общинския съвет, ще внесе докладна записка за създаване на комисия за установяване конфликт на интереси по ЗПРКИ.
За дейността на “МБАЛ – Дулово” ЕООД ще докладва д-р Али Селиман.
Съвместното заседание на комисиите ще се проведе на 29 януари/четвъртък/ от 14.00 ч.


Ситово
Първа сесия за годината
Хабил КУРТ

Общинските съветници приеха отчета на председателя на Общинския съвет Ридван Кязим за второто полугодие на 2008 година . 
Интерес будеше приемане цените на новите местни данъци и такси. След обширен дебат и предварително приемане от Постоянната комисия по “Бюджет и финанси” бяха приети новите налози, както следва: такса битови отпадъци бе приета да става 1.8 промила за настоящата година, както за населението, така и за фирмите. За миналата година бе 2.5 промила. Таксата за поддържане на населените места от 1.5 промила се намалява на 1 промил.
Гласувано бе изменение за данък сгради, като за миналата година бе 2 на 1000 лв., а за настоящата се оформи 1.5 на 1000 лв. Освобождават се от данък сгради имотите с данъчна оценка до 2520 лв. Данъкът за възмездно прехвърляне на имот бе гласуван да бъде 2% от данъчната оценка на имота. За миналата година бе 3%.
Занижението в таксите и данъците се дължи на предстоящото увеличение на данъчните оценки на имотите с 50 %. 
 Бяха прегласувани две решения, върнати от областния управител Светлана Великова: за коригиране възнагражденията на съветниците, което бе прегласувано без поправки. Второто решение се отнасяше за разпореждане с общински имот. Преразглеждането и гласуването бяха оставени за след приемане на общинската стратегия за разпореждане и управление на общински имоти по смисъла на Закона за общинска собственост. 
В последната точка “Питане” имаше забележка от общинския съветник Росен Георгиев във връзка със сайта на общината, който не бе коригиран от миналия мандат. Получи се положителен отговор от кмета за корекция.


Училището за бъдещи майки стана на 1 година
Стефания АЛЕКСОВА
 
Първите бебета на Училището за бъдещи майки в Силистра духнаха днес първата свещичка на тортата за първия рожден ден на Училището. Близо 30 бъдещи и вече настоящи майки получиха цветя и символични подаръци от общината – организатор на инициативата. 
Тя стартира на 18 януари 2008 г. по подобие на русенското Училище за бъдещи майки „МА-МА”. Но с времето силистренското Училище доби свое „лице”. 
Проведени са 11 занятия, в които са участвали общо над 40 бъдещи родилки, баби и кандидат–татковци. Обсъждани са теми от „Предвестниците на раждането” до „Масажи на бебето”. Лектор в Училището е Дида Върбанова - детска сестра в неонатологично отделение в АГ-комплекс в Русе и създател на Училище „МА-МА” преди три години.


"Евтиният популизъм никому не е полезен!"
Инж. Иво АНДОНОВ – кмет на община Силистра

По въпроса доколко осъществима е идеята за възстановяване сградата на Първата българска патриаршия в Силистра и за превръщането й в действащ храм трябва да се произнесат експертите по културно-историческото наследство и градоустройство в общинската администрация, в специализираните ведомства и органите на държавната власт, е становището на ръководството на Силистренска община. 
Затова съм изненадан от опита на сегашния заместник-областен управител Петко Добрев да пренебрегне институциите, представяйки своята лична идея за възстановяване на средновековната базилика в Дунавския парк на Силистра, която се намира в границите на Националния архитектурно-археологически резерват „Дуросторум – Дръстър – Силистра”. 
Смятам, че след задълбочен анализ на възможностите и експертната оценка за осъществимостта на предложението, авторите на идеята трябва да запознаят гражданството на Силистра и да се допитат до него. Редно е експертната оценка с участието на специалисти от община Силистра и от Националния институт за паметниците на културата да предшества обществените дебати и решението за възстановяването на Патриаршеската базилика в комплекс. 
Информирам ви, че досега инициаторът за издигане на сграда върху разкопките не е запознал със своето предложение нито общинското ръководство, нито Експертния съвет по устройство на територията. Не е уведомена и доц. Стефка Ангелова, която 43 години изследва базиликалния комплекс, а това е непрофесионално и неморално за един историк по образование, какъвто е Петко Добрев.  
Отнасям се с уважение към всяка родолюбива идея. Тук е мястото да припомня, че отдавна е известна волята на християните от Доростолска митрополия за изграждане на катедралния храм „Свети Георги Победоносец” в нашия град. Готов и одобрен е проектът за храма, мястото в района на МВР е осветено и от години върви благотворителна инициатива за набиране на средства. Трудно обяснима е подмяната на тази благотворителна инициатива, за която е постигнато съгласие и подкрепа от жителите на община Силистра, с друга. 
Считам, че когато се обсъждат идеи и проекти за културното наследство на общината от изключително значение са експертните становища на община Силистра, Общинския съвет и позицията на представители на гражданското общество. Тук не става дума за скандали, а за диалог и реално осъществими цели в синхрон с Общинския план за развитие 2007-2013 г., приет от Общинския съвет в Силистра. 
Когато липсва диалогът, подобни инициативи, като предложението на Петко Добрев, звучат в стил евтин популизъм по време на предизборна кампания. А това никому не е полезно.  




Проф. Георги Атанасов, историк и археолог:
„Действащ храм в археологически обект не мога да приема.”

 - Не съм специалист по издигането на храмове върху археологически основи. Но смятам, че първо трябва да се вземе становище от Комисията от Националния институт за паметниците на културата. Частично надграждане на голямата базилика е направено в Преслав. Но, честно казано, действащ храм в археологически обект не мога да приема. Пантеон може, но действащ храм – не.  




Лекари ще протестират мълчаливо пред ОбС днес /28.01.09/


До това решение стигнаха работещите в ДКЦ-1 лекари, джипитата и специалистите на индивидуална практика.
Областният управител ще жали решението за приватизацията на дружеството в Административния съд. 
Кметът и неговият екип са против взетото от общинските съветници решение за включване ДКЦ-1 в годишния списък за приватизация.


Всичко това се случи вчера, когато се проведе събрание в Градската поликлиника, свикано от Регионалната лекарска колегия на Българския лекарски съюз в Силистра. Дискусията там продължи в заседателната зала на силистренския градоначалник инж. Иво Андонов, който бе запознат със становището на работещите и наемателите в ДКЦ-1. 
Разяснена бе цялата технология на процеса по включване в списъка, възможностите за изваждане от там, както и поведението на местните парламентаристи, обявили се за приватизацията на Диагностично-консултативния център в града.

Решението ДКЦ-1 да бъде включено в списъка за приватизация за 2009 година е взето от Надзорния съвет на Агенцията за приватизация, чиито членове са петима общински съветници и двама представители от община Силистра. 
На 12 декември докладната записка за приемане годишния списък за приватизация е изтеглена от изпълняващия длъжността кмет Веселин Андреев с идеята за преразглеждане и за изваждане на обекти, които биха могли да бъдат продадени по Закона за общинската собственост, а не по Закона за приватизация и следприватизационен контрол с цел в общината да влязат финансови средства. Изобщо не е бил коментиран въпросът за ДКЦ-1, след като има решение на Надзорния съвет. То може да бъде променено само от Общинския съвет, тъй като той е принципала.
В последствие идват две писма от бургаска и софийска фирми, които изразяват желанието си за приватизиране на дружеството, запазване на дейността и модернизиране на сградата. И нито дума повече.
Кметът заявява, че е против и че се надява да се направят сериозни дебати, но не само на ниво Общински съвет и лекарско съсловие, а да се ангажира и обществеността и да се отговори на въпроса на кого е необходимо тази поликлиника да бъде приватизирана. За мен тук стоят частни интереси, и то на хора, които са в Общинския съвет, заяви Иво Андонов пред журналисти и представители на лекарската колегия. 
На следващото заседание списъкът влезе отново на сесия и бе приет.
Миналата седмица бе отхвърлено предложението ДКЦ-1 да остане вън от приватизационния списък.
Надявам се Административният съд да отсъди колко е нецелесъобразно взимането на това решение, изрази убедеността си Иво Андонов. 

Въпросът е един, но с много разновидности. 
Кой или кои са хората, които имат интерес от приватизацията на този обект и дали целта не е приватизиране само на сградата, която е част от актива на дружеството, а неговата съдба да не касае никого.
Защо през цялото време се казва, че то може до приватизация да не се стигне и до края на годината, а в същото време има реално две фирми, които дали сериозно или не са проявили някакъв интерес. 
Защо не се изчака на светло да бъдат обявени кандидатите и реалните им намерения?
Още повече всеки добре знае, че по типично български манталитет, когато има двама, има и трети. Освен това, когато има слухове за нечии интереси, то поне половината от тях излизат чиста истина.

БЛС със становище против приватизацията на ДКЦ-1

Работещите на индивидуална практика специалисти и семейните лекари организират мълчалив протест пред Общинския съвет днес.
Това се реши на събрание, свикано от Регионалната лекарска колегия на БЛС в Силистра, организирано от нейния председател д-р Теодор Иванов. 
Управителният съвет на регионалната лекарска колегия обяви официалното си становище по проблема с приватизацията на ДКЦ-1 в града. Лекарското съсловие застава зад искането на всички лекари, упражняващи хуманния си дълг към обществеността на Силистра, да даряват здраве на пациентите си и да се грижат за неговото съхранение, против приватизация на общинския обект Градска поликлиника и същият да бъде изключен от списъка за приватизация за 2009 година.
Мотивите са следните:
• Ако всички лекарски практики и специализирани лаборатории, работещи на територията на ДКЦ-1, бъдат изведени извън сградата, ще се затрудни и ограничи правото на пациентите да ползват достъпна медицинска помощ
• Струпването на различните медицински лаборатории за обзорни изследвания е предпоставка за извършване на редица изследвания и прегледи, без да се налага пациентите да се придвижват от една част на града до друга;
• Подходът към сградата е подходящ за инвалиди и трудноподвижни пациенти, които ползват личен асистент.

Д-р Теодор ИВАНОВ, председател на БЛС - Силистра:
“Нужно е да се извърши една сериозна реконструкция. Опасявам се, че по принцип процесът на приватизация няма да може да бъде избегнат. Но е вариант колегите, които работят, да се организират и да се обединят и с преференциални условия да участват в приватизацията на дружеството. Ще направим опити да се забави този процес и да се намери най-добрият вариант, но на този етап се обявяваме против процедурата на приватизация.”

Отправени бяха реплики с предложение да се проведе референдум и силистренската общественост да се произнесе по въпроса.
Д-р Тасева:
”Не разбирам защо този проблем се разглежда само на ниво Общински съвет и лекарско съсловия. Време е гражданското общество да вземе отношения, тъй като този процес касае всички граждани на Силистра, общината, та дори и цялата област. Къде са гражданите на Силистра? Не става само въпрос за нашите работни места, става въпрос за хората, които ежедневно лекуваме. Ще се разруши нещо, което вече е създадено. Работя тук от 38 години. Не може Общинският съвет да взема решение, без да чуе мнението на хората. Никому не е полезен като орган, ако той не работи с хората.”

Защо общинските съветници не се срещнаха по райони със своите избиратели и да обяснят за какво става въпрос, попитаха лекарите.


Омбудсманът Румяна Чанкова изрази своята съпричастност към проблема и призова лекарите да се обединят и да не приемат, че въпросът е предрешен. Не се е чул гласът на лекарското съсловие докрай В една мъгла остава идеята за потенциалните инвеститори и какво ще направят.Текат нездравословни процеси, които рискуват съществуването на ДКЦ-1. Защото след година и половина процесът на приватизация може все още да тече, но да има само една сграда, а да няма дружество.

По време на срещата д-р Вилияна Цончева запозна колегите си с хронологията, съпътстваща процедурата на приватизация. Съобщи още, че явявайки се на конкурса за управител на ДКЦ-1, й е била отказана информация, кои са фирмите, които са проявили инвеститорски интерес. Не е вярна информацията, че търговското дружество е на загуба, напротив, в последните три месеца сме на печалба след промените в цените, направени от Здравната каса. 

Д-р Вилияна ЦОНЧЕВА:
„Нарушена е процедурата, по която трябва да се извърши приватизацията на едно лечебно заведение за доболнична помощ. Трябва да се обсъдят всички възможности за такава процедура, какви са проблемите, дейностите, които се извършват, какво може още да се направи за изработването на т.нар. оздравителна програма. Тоест фирмите да излязат на светло и да заявят какви са им намеренията. Пари могат да бъдат търсени и намерени по Програмите за енергийна ефективност, по структурните фондове и т.н. И едва тогава да се каже: “Няма друг вариант, трябва да се приватизира. ”







Младеж в Силистра се разхожда с 6 гр. канабис
 

Заловен е 19-годишен младеж, у когото са намерени 600 грама канабис, съобщават от полицията в Силистра. Наркотикът е открит снощи привечер при обиск. Сухите листа са идентифицирани с полеви наркотест. По случая е образувано досъдебно производство. Справка от областната дирекция на МВР показва, че през 2008 година в Силистренско са регистрирани 16, свързани с наркотици.


Комисията по заетост обсъди план-приема за 2009/2010 г. 
Вероника ПЕТРОВА


Вчера в Заседателната зала на областна администрация - Силистра се проведе заседание на Областната комисия по заетост под председателството на Светлана Великова - областен управител, за обсъждане и приемане на учебния план-прием в държавните и общинските училища за учебната 2009 – 2010 година за област Силистра.
В заседанието взеха участие представители на общините от област Силистра, служители от областна администрация, началникът и експерти от РИО – Силистра, както и представители на Бюрото по труда, Строителната и Стопанската камари и Търговско – промишлената палата. 
Към Областната комисия по заетост е създаден Консултативен съвет, който на 20 януари 2009 г. проведе свое заседание и представи предложения за учебния план – прием за 2009 – 2010 година след VII и VIII клас.
За предстоящата 2009 -2010 година училищата, подкрепени от общините, 
предлагат:
След VII клас – 18 паралелки, от които комисията по заетост подкрепи 18.
След VIII клас - училищата и общините предлагат 37 паралелки, от които комисията по заетост подкрепи 35.
Или общия  брой на план-приема след седми и осми клас е 53 паралелки. 
Като основен проблем комисията посочи спадът на ученици след седми и осми клас, като най –голям дефицит на деца се наблюдава в община Силистра: 327.
Областният управител сподели пред членовете на комисията, че трябва да се направи най-коректното предложение към министъра на образованието и въпреки проблемите, които стоят на дневен ред в образованието, между които най-тежък е дефицитът на ученици, трябва да се вземат обективни решения и да се прецени реално ситуацията така че да се удовлетворят желанията както на училищата, така и на бизнеса.
След обсъжданията, Областната комисия по заетост утвърди предложения от Регионалния инспекторат по образование план-прием за учебната 2009 – 2010 година и упълномощи Велико Георгиев – Началник на РИО на МОН – Силистра, да го внесе в Министерството на образованието и науката. 


Кметът връща решението за такса „смет” 

На 28 януари ще се проведе заседание на Общинския съвет, става ясно от съобщение, изпратено от местния парламент до медиите в Силистра. 
Точката на заседанието по предварителен дневен ред е една- единствена. 
Зам.-кметът Веселин Андреев, изпълняващ длъжността кмет, връща решението на старейшините, гласувано миналата седмица за намаляване таксата битови отпадъци с 1 промил.  
Изтъква се, че взетото решение е нецелесъобразно.  
Припомняме, че промяната в цифрите касае физическите лица и е отразена в частта за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване и депониране, експлоатация, закриване и мониторинг на депата за твърди битови отпадъци.  
Намаляването на таксата ще доведе до ограничаване в рамките на съществуващите средства или търсене на други възможности за финансиране на тези мероприятия. Размерът на таксите да покрива себестойността на услугите налага преразглеждане на решението. 

Глутница кучета
напада деца и възрастни в Айдемир 

Това съобщки кметът на силистренското село Румен Борисов. Той самият рано сутринта е получил сигнал от жители на кв. «Деленки».  
В последно време зачестяват оплакванията на граждани от глутници кучета.  
Румен Борисов и колегите му селски кметове са поискали организирането на ловни хайки за отстрел на бездомните животни, но на този етап янма планирани такива. 
В Спешен център и Инфекциозно отделение в МБАЛ - Силистра няма регистрирани през последните два дни случаи на ухапани граждани, съобщиха д-р Фанка Пачева и д-р Хинков.  
Припомняме, че планираните за 18 и 25 януари хайки за намаляване популацията на подивели и скитащи кучета извън населените места в Силистренска община бяха отменени. Причината? Не са били разрешени от институциите, следящи за изпълнение Закона за лова и опазване на дивеча. 
В общинската администрация в Силистра също са постъпили оплаквания за нападения от кучета върху хора и домашни животни. Само през месец октомври миналата година са внесени 9 докладни от селските кметове, в които те молят за съдействие и цитират случаи на нахапани хора, нападнати деца, наранени животни в частните стопанства. 


Класиран е трети проект на общината  

Класиран е и третият проект на Силистренска община по оперативната програма „Регионално развитие”, съобщи заместник-кметът инж. Веселин Андреев. Ръководителят на управляващия орган на програмата Искра Михайлова е уведомила в края на миналата седмица, че проектното предложение за ремонт и модернизация на три обекта с регионално значение от културната инфраструктура на Силистра (РБ „Партений Павлович”, ДКТ „Сава Доброплодни” и Археологически музей) е одобрено от специализираната комисия за оценка на качеството. Но не може да бъде финансирано поради изчерпване на финансовия ресурс. 
  „В случай на оценка на ОПРР или приоритетните оси, следствие на което към Операция 1.1 „Социална инфраструктура” да бъдат преразпределени свободни финансови средства, проектното предложение би могло да бъде финансирано”, е записано в уведомителното писмо. 
 Общината в Силистра вече изпълнява два проекта, финансирани от ОП „Регионално развитие”: за основен ремонт на ОДЗ „Нарцис” и ОУ „Отец Паисий” и за рехабилитация на част от общинската пътна мрежа. Общата стойност на проектите е 6 098 729 лв.  

Стартира услугата „Домашен помощник” 

Първите 18 домашни помощници започват работа в Силистренска община, съобщи началникът на сектор „Трудова заетост” Димитър Атанасов. Петнайсет от тях ще помагат на самотни възрастни хора и на лежащо болни при ежедневното им обслужване, а трима ще бъдат зачислени към състава на „Домашния социален патронаж”. Девет души ще работят в селата Айдемир, Богорово, Проф. Иширково, Калипетрово, Срацимир, Смилец, Сребърна. Всеки от помощниците ще се грижи за двама човека през цялата година. Назначаването на домашните помощници е съобразено с желанието на нуждаещите се от тази социална услуга, подчерта Д. Атанасов.  
 От началото на 2009 година започна да се осъществява Националната програма „Социални услуги в семейна среда” чрез общините. От Силистренска община е заявена първоначална потребност от 50 домашни помощници, но от МТСП е отпусната квота 18 души. По данни на Общинската служба за социално подпомагане близо 300 души в общината се нуждаят от домашен помощник.  
 Програмата е отворена и по-нататък вероятно ще има още назначения, коментира експертът по трудова заетост Димитър Атанасов.  

Училището за бъдещи родители навърши 1 година 
Първите бебета на Училището за бъдещи майки в Силистра ще духнат първата свещичка на тортата за първия рожден ден на Училището. Това ще стане утре от 11.00 часа в залата на Превантивно-информационния център по зависимости.  
 Инициативата стартира на 18 януари 2008 г. благодарение изключителната подкрепа на кмета Иво Андонов и по подобие на русенското Училище за бъдещи майки „МА-МА”. Но с времето силистренското Училище доби свое „лице”.  
 Проведени са 11 занятия, в които са участвали общо над 40 бъдещи родилки, баби и кандидат–татковци. Обсъждани са теми от „Предвестниците на раждането” до „Масажи на бебето”. Отговори са намерили стотици въпроси и проблеми за правилно родителство, твърди Светлана Боева, заместник-кмет по социална политика и здравеопазване в общината.  
 Лектор в Училището е Дида Върбанова - детска сестра в Неонатологично отделение в АГ-комплекс в град Русе и създател на Училище „МА-МА” там преди 3 години.  
 За рождения ден са подготвени изненади както за бебетата, така и за техните майки, разкриват организаторите.  

Обучават в профилактика 
 на грипа и простудните заболявания 


Семинар „Здрави през зимата” за младежки лидери организира на 30 януари общината съвместно със СНЦ „Шанс Силистра”, съобщи Веска Иванова, експерт по детско и училищно здравеопазване в администрацията.  
 Пред младежите ще бъдат представени възможности за профилактика на простудни заболявания, остри вирусни инфекции и грип, както и рисковете от самолечение с антибиотици. 
Идеята на организаторите е тези млади хора да станат комуникатори по въпросите на здравната култура сред техните връстници.  


Кметът Иво Андонов: 
„Предстои пуск на две нови предприятия!” 

- Събитията, които белязаха управлението на Силистра през 2008 г.? 
- Работим вече с нова конфигурация в Общинския съвет и все още търсим взаимни допирни точки. Използвайки средствата по оперативните програми от ЕС, се стремим към подобряване качеството на живот в града и общината. Другото е решението ни да протегнем ръка на Столична община и на правителството, като депонираме част от софийските бали на нашето депо за битови отпадъци и да спестим неудобството на държавата пред Европа. 
- Какво залагате за 2009-а година? 
- Предстои пуск на две предприятия - за химически продукти и за фотоволтаични панели. Те ще погълнат сериозна работна ръка, добре квалифицирана и високо платена. Може би това ще се случи в ранната пролет на 2009 година. Продължаваме да работим по газификацията на Силистра и общината. Смятам, че този процес ще бъде окончателно завършен с доставката на газ и нейното използване в края на 2010 година. Работим върху изграждането на Дунав-мост Силистра-Кълъраш. 
- Така ли ще се борите срещу икономическата криза? 
- Освен тези инвестиции, чрез спечелените проекти по ОП „РР" ще бъдат осигурени капиталови средства за строителството на пътища, реконструкция на тротоари, изграждане на детски и спортни площадки, рехабилитация на сгради, саниране на училища и детски градини, изграждане на пречиствателна станция, на завод за преработка на битови отпадъци. Това са места, където може да се насочат хора, останали без работа. Разработваме и една нова инвестиция, свързана с изграждане на завод за панели в промишленото строителство. Това производство изисква повече ръчен труд, което е предпоставка рязко да се намали безработицата - основно от хора без образование и квалификация. 
- Вашето послание към силистренци за 2009-а? 
- Повече европейско самочувствие пожелавам на моите съграждани! Нека не забравяме, че ако искаме да успяваме да бъдем конкурентни на европейските пазари, трябва да се трудим качествено и усърдно. Нужни са ни повече увереност, добрина, обич и взаимопомощ. На себе си пожелавам всичко онова, за което мечтая да се случи не само по отношение на семейството ми, а и на любимия ми град, да стане реалност до края на мандата.


Жена почина при пожар в дома й
68-годишна жена е загинала при пожар в дома си на ул.“Преслав“в Силистра, съобщи пресцентърът на МВР. Инцидентът е станал снощи около 20 часа.68-годишна жена е загинала при пожар в дома си на ул.“Преслав“в Силистра, съобщи пресцентърът на МВР. Инцидентът е станал снощи около 20 часа.Според първоначалните данни причина за запалването е забравена свещ. При пожара са унищожени част от покрива и обзавеждане на 2 стаи.
Публичен отчет на общинските съветници на ГЕРБ 
Пеньо НИКОЛОВ

Публичен отчет за едногодишната си работа направиха общинските съветници на ГЕРБ в Силистра.
В „местния парламент“партията има 9 от общо 33 общински съветници.  
Но в края на месец март 2008 година в Общинският съвет се оформи ново мнозинство от общинските съветници на ГЕРБ, „Атака“, ВМРО и Политическо движение „Социалдемократи“. Избран бе и нов председател на местния законодателен орган – Александър Сабанов от ГЕРБ. Под негово ръководство са проведени 10 от 17-те заседания на Общинския съвет, на които са взети 422 от общо 577 решения. 
Търсени са възможности за по-близки контакти с гражданите. Общинските съветници и ръководителите на ГЕРБ в Силистра са участвали в срещи с граждани и в изнесени приемни в селищата на Силистренска община. Според отчета основните въпроси, поставяни от гражданите, са свързани с транспорта, инфраструктурата, благоустрояването, здравеопазването, образованието, обществения ред. Въз основа на събраната информация са подготвяни съответните документи за решаване на съществуващите проблеми. 
За да бъде по-прозрачна работата на съветниците и местната организация на партията, вече се издава на безплатен вестник „ГЕРБ – Силистра“.  
Изтрезвител, приют за бездомни и хоспис в Силистра, поискаха симпатизанти на ГЕРБ от общинските си съветниците 

В Силистра има крещяща нужда от изтрезвител, от приют за бездомни и от хоспис, стана ясно на срещата на общинските съветници от ГЕРБ в Силистра с техни симпатизанти по време на отчета на старейшините за работата през 2008 г., проведена в четвъртък миналата седмица. След като ги „свестели” в болницата, пияниците нямало къде да отидат, защото дори не намирали пътя за вкъщи, затова трябвало да има „специално заведение” за махмурлии, твърди лекарка от психиатричното отделение, участничка в срещата. Преди изтрезвителят бил в болницата, но се водел към полицията, ала преди години бил "спрян". 
"Ще направим възможното още тази година да заделим пари и да превърнем все още непродадена сграда на закрито училище в приют за бездомници и за клошари", каза на срещата 33-годишният Александър Сабанов, секретар на ГЕРБ-Силистра и председател на Общинския съвет. Съветниците от ГЕРБ се жалваха пред 50 свои членове и симпатизанти, че кметът на общината Иво Андонов не им давал пълна информация за изпълнение на взетите от тях решения, включително и по харченето на бюджета. 1 млн. лева не били платени на общинската фирма по чистотата "Синева" и на фирма „Ербауйер”, което обричало градът да затъне в боклуци, ако не са парите от софийския боклук, плащани редовно от Столична община. Правителството засега не изпълнявало обещанието си да прати 35 млн. лева в крайдунавския град, за да стане факт заводът за предепонация на боклука и изграждането на пречиствателна станция край Дунав.
Лошото състояние на тоалетните в градската поликлиника в Силистра и липсата на достъп до тях на гражданите е основната причина за решението на общинските съветници в Силистра да включат на заседането си през м. декември в списъка за приватизация Диагностично-консултативния център в града. Сградата, строена преди повече от 30 години и неремонтирана от тогава насам, остана за приватизация, въпреки протеста на 20 джипита-наематели, както и на лекарите, работещи в Центъра.
Да припомним, че три гласа не стигнаха на местните старейшини, за да извадят имота от "списъка". "Не може едно медицинско заведение да има този вид в XXI век и в него да се лекуват гражданите", аргументираха съветници отказа си да гарантират нераздържавяемостта на общинската собственост. "Пет санитарки едновременно чистят 4-етажната сграда, като са и технически персонал в същото време", твърди д-р Вилияна Цончева, управител на ДКЦ-1 ЕООД (регистрирано през 2000 г. по Закона за лечебните заведения и по Търговския закон, в момента с 16 постоянни трудови договори на лекари и сестри, както и с 8 на почасова работа.). 300 000 лева струвал проектът за ремонт на поликлиниката, но общината нямала пари да го реализира. 20-30 лева плащали личните лекари, за да ползват офиси в поликлиниката. Наемите им са преференциални, защото ги защитават законите в държавата. В поликлиниката е и единствената работеща физиотерапия в областта, обслужила миналата година 2,5 пъти повече пациенти от предишни периоди (1500 през 2008 г., обслужвани от трима души и един лекар). Според още данни над 5 000 за хора от цялата област са издадените от лекарските комисии (една обща и 4 специализирани) „решения” за временна и трайна инвалидизация, за гледане на малки деца и пенсионери; за отпуски по майчинство и др.. Проблем е, че от 3 години се работи без рамков договор, поради което парите по НЗОК са по разценки от 2005 г.




Запознаха земеделци с ОСП на семинар в Русе


На специализиран семинар, проведен в Русе, земеделци и журналисти бяха запознати с Общата селскостопанска политика на Европейския съюз.
Срещата се осъществи, като част от проекта “ОСП – двигател за развитието на българските слески райони” и бе предназначен за интересуващи се от областите Русе, Разград, Силистра и Велико Търново.. Лектори на семинара бях Магърдич Хулиян от “Европейски институт”, Станка Делчева, Мая Николова и Мария Никова – трите от агенция “Стартегма”.
Бяха представени презентации, даващи информация за общата селскостопанска политика на ЕС: история, реформи, настояще; източници на информация; програмата за развитие на селските райони – мерки и бенефициенти; допустими инвестиции; процедури за кандидатстване и плащане на помощта, изисквания за визуализация при публикуване на материали за проекти, финансирани от Програмата източници на информация; управление и контрол на изпълнението на Програмата за развитие на селските райони – функции на Министерството на земеделието и храните,
ДФ „Земеделие”, Национална служба за съвети в земеделието.
Основна функция на програмата за развитие на селските райони е прилагането на националния стратегически план за постигане на заложените в него цели чрез съвкупност от мерки, обединени в четири приоритетни оси.
“Много от производителите нямат информация за възможностите по тази програма. Средствата, които ще бъдат предоставени, са много. Всеки производител трябва да е модерен и да следи новостите”, заяви Магърдич Хулиян.
 Приоритетни области, които са заложени в програмата, са инвестициите в селското и горското стопанство с цел преструктуриране, подобряване на човешкия потенциал, насърчаване производството на биологични продукти и на иновациите при преработката и добавянето на стойност 
Опазването на околната среда и устойчивото управление на земята, създаване на заетост и подобряване на инфраструктурата и услугите в селските райони и инвестиции с участието на местните общности в развитието на селските райони са също част от целите на програмата.
Приоритетните оси по програмата са четири. Ос 1 се отнася за “Подобряване конкурентоспособността на земеделския и горския сектори”; ос 2 - “Подобряване на околната среда и селската природа (управление на земята)” ; ос 3 - “Качеството на живот в селските райони и разнообразяване на селската икономика”; ос 4 - “ЛИДЕР”.
Период на прилагане е от датата на официалното одобряване от ЕК до 31 декември 2013 г.
Интересуващите се могат да намерят повече информация на europe.bg.


Бум на регистрациите по ДДС в Силистра

Четирикратно увеличение на фирмите и едноличните търговци, които желаят да се регистрират по ДДС, отчитат от данъчната администрация в Силистра. Причината за бума на регистрации са промените в Закона за тютюна и тютюневите изделия, които са в сила от началото на годината. С промените в закона право да продават цигари имат само търговците регистрирани по ДДС. Според законодателя, мярката цели намаляване на контрабандата с тютюневи изделия. Търговците, които не се регистрират по ДДС са заплашени от солени глоби от 15 до 100 000 хил. лв. и имуществена санкция от 50 до 150 хил.лв. Затова е разбираемо, че само през първите две седмици на новата година в данъчната администрация в Силистра са приети 66 заявления за регистрация по ДДС. От приходната агенция уточняват, че законовият срок за издаване на удостоверения за регистрация е 14 дни от подаване на заявлението.


Над 67 млн. лв. събра НАП – Силистра през 2008 г.

Приходи в размер на 67,5 млн. лв. от данъци и осигурителни вноски събра силистренската териториална дирекция на Националната агенция за приходите /НАП/ през изминалата 2008 година. Постъпленията от преки данъци, в това число данък върху доходите, корпоративни данъци за периода, са с близо 5 млн. лв. повече спрямо 2007 г. въпреки намаляване ставките за корпоративния данък и преминаване към плосък данък за облагане доходите на физическите лица.
С 1 млн. лева, или почти 10 % повече спрямо 2007 година, са влезли в хазната от данък върху доходите. Много съществено е нараснала сумата на внесения данък върху доходите по трудови правоотношения. Увеличението спрямо миналата година е с 3 млн. лв. Това прави ръст от 43 %. Приходите от ДДС, събрани от ТД на НАП през годината, са 4,4 млн. лв. Единствено тук е регистриран спад, дължащ се на големия инвеститорски интерес в града през предходната година. Става въпрос за фирми, които инвестират големи суми в строежи и теглят 20-те процента ДДС от държавата. Годишния план за ДДС на териториалната приходна агенция е бил за 10,5 млн.лв. Внесен е ДДС в размер на 30,8 млн.лв., а е възстановен 26,4 млн.лв.
При осигурителните вноски също се наблюдава трайна тенденция за подобряване на събираемостта. През 2008 г. са събрани с 4 млн. лв. повече социални и здравни осигуровки. В бюджета на държавното обществено осигуряване са постъпили общо 28,5 млн. лв. социално-осигурителни вноски, което е с 2 млн. лева повече, отколкото през предходната година. Постъпленията от здравни осигуровки също са се увеличили. През миналата година приходите от здравни вноски са 8 млн. лв. или с 1 милион повече от 2007 г.
Общо през 2008 година в ТД – Силистра са събрани с 4,5 млн. лв. повече приходи спрямо предходната, което представлява ръст от 7,2 %.



Българо-румънска „Нептунова поща” в река Дунав
Йордан ГЕОРГИЕВ

Българи от Силистра и румънци от Кълъраш в събота пуснаха „Нептунова поща” в река Дунав с призива „Пазете реката чиста; Тя е за нас, за вас и за хората по целия свят”. Отделно до министрите на транспорта на двете страни е пратено послание относно необходимостта за изграждане на мост над река Дунав при Силистра-Кълъраш.
Двете прагматични идеи се родиха в рамките на поредния семинар „Трансгранично сътрудничество за утвърждаване на местна демокрация” на неправителствената организация „Гражданско съдействие” – филиал Кълъраш и СНЦ „Европейски компас”-Силистра с председател Нина Димитрова. В семинара участваха и представители на училищното настоятелство и колективът на ОУ „Иван Вазов”-Силистра начело с помощник-директора Кудинка Цветкова.
В мултимедийната презентация, изработена от Красамира Няголова по идея на Николинка Николова от името на организацията-домакин, бе припомнено, че река Дунав със своите 2859 км преминава през 10 страни и завършва с 3 ръкава в Делтата, преди да се влее в Черно море. На нейното протежение има 4 европейски столици. 23 млн. европейци пият вода от най-голямата европейска река. Край нея е най-голямото в света количество тръстика (1700 кв. км). 45 са сладководните риби в река Дунав, показва статистиката.
80 книги на румънски език подариха гостите от Румъния на РБ „Партений Павлович”. От нейно име директорката на библиотеката Лидия Димитрова връчи свидетелство за дарение на Фондация „Гражданско съдействие”-Кълъраш.


Биляна РАЕВА, 
евродепутат от НДСВ – АЛДЕ:

„Има идея за изравняване на субсидиите в селското стопанство за нови и стари членове на ЕС!”  

Мария ДИМИТРОВА

Биляна Раева, член на Европейския парламент в групата на АЛДЕ /Алианс на либералите и демократите за Европа/ от листата на НДСВ на първите европейски избори в България през 2007 година, посети Силистра в петък, 23 януари 2009 г., заедно със заместник-областния управител Петко Добрев гостенката осъществи множество срещи. Разговаря с областния управител Светлана Великова, изслуша исканията на земеделските производители, срещна се с ученическия парламент и представители на центъра за работа с деца, посети частната езикова школа “Престиж” и земеделския колеж. Проведе среща с актива на НДСВ, а вечерта присъства на представения от Петко Добрев проект за възстановяване на Първата българска патриаршия в Силистра.
Състоя се и среща с журналистите от града, на която зам.-областният управител Петко Добрев изясни целите за посещението на Биляна Раева. Стана ясно, че са били поставени различни въпроси, които очакват подкрепата и съдействието за разрешение от евродепутатката на ниво министерства в България или след разисквания в комисиите на европейския парламент.
Земеделските производители са изявили искане за изравняване субсидиите за България и Румъния с тия на другите членки на ЕС, приети преди последните две страни. Настояват министъра на земеделието и горите да се съобразява с различията при започване и завършване на стопанската и административна година. Стопанската година, поясни П. Добрев, за земеделците започва през месец октомври, а административната започва едва в края на месец март, когато е завършила пререгистрацията. Това предложение цели да се уеднаквят разбиранията на земеделците и на държавата и да се получава пълна информация за ползване на субсидиите. С колегите си от Румъния, евродепутатът съобщи, че обсъждат идея да бъдат изравнени субсидиите в селското стопанство, които получават новите и стари членове на Евросъюза. 
По време на срещата с Ученическия парламент и с преподаватели и ученици от ЦРД бе поставен въпросът за финансиране от държавата на извънучилищните форми на работа. В момента заплащането е задължение единствено на общините, а техните финансови възможности са ограничени. Биляна Раева е приела техните предложения и се надява след среща с министрите Пламен Орешарски и Даниел Вълчев, държавата да поеме своето задължение относно финансирането на тези извънучилищни дейности, така необходими за учениците. Децата са изявили желание да се направи анализ на учебните програми на страните-членки на ЕС и България, тъй като, според тях, натовареността на учениците в България е по-голяма в сравнение с техните връстници в останалите държави.
Частното езиково училище “Престиж” иска партниране с държавата и представяне на минимална финансова подкрепа.
За административни пречки са говорили трима силистренски новатори и откриватели – Никола Стефанов с лиценз за 4 вида гориво за двигатели, Димитър Попов с патент от 2009 г. и Нурсе Слас с откритие в областта на енергетиката.
По време на срещата с областния управител Светлана Великова са били разисквани въпросите, познати ни от миналото, които още нямат разрешение. Става дума за газопровода Добрич – Силистра, сключване на спогодби между България и Румъния за построяване на Дунав мост между Силистра и Кълъраш и нещо ново – установяване сътрудничеството на Силистра с Българската академия на науките.
Евродепутатът Биляна Раева разказа за своята дейност в комисиите на Европарламента. Някои от наболелите въпроси са: газовата криза, обсъждане на директивата за промени в работното време, борбата с ДДС и измамите, насърчаване на малките и средните предприятия, подкрепяне позицията за провеждане на изборите за български и европейски парламент в един ден.
Очаква се до края на мандата на Европарламента да бъде създадена и Агенция за предотвратяване на данъчни измами. В основата на разговорите и дискусиите е идеята да бъдат предотвратявани измамите с ДДС на територията на ЕС.
Тя приветства представянето на българската култура в Европарламента посредством “Алманах за Македония от 1913 г.” и “Четвероевангелието на Иван Александър” - културни паметници, чрез които България се нарежда с достойнство сред останалите държави-членки на ЕС.

Готов е проект за възстановяване
на Първата Българска патриаршия
Пеньо НИКОЛОВ
На коктейл в хотелския комплекс „Дръстър“, на който присъства и евродепутатът Биляна Раева, официално бе представен и проект за възстановка на средновековна патриаршеска резиденция, чиито останки са открити в Силистра. Разработката е дело на н.с. д-р Стела Дончева от Регионалния исторически музей в Шумен. В базиликалния комплекс през 1994 година е открит и гробът на патриарх Дамян. Комплексът е в рамките на националния архитектурен и археологически резерват “Дуросторум - Дръстър – Силистра”.
 
Разясняваха как се санират жилищни кооперации

В края на миналата седмица община Силистра организира информационен ден за саниране на жилищните сгради. Само за няколко часа близо 15 души проявиха интерес и зададоха своите въпроси на експертът по енергийна ефективност Валери Георгиев. Някои от тях ще получат по-подборни отговори във времето, тъй като е нужно време да бъдат проверени ситуации и възможности. Коментирани по време на срещите със силистренци бяха опциите, които предоставя един проект за обновяване на жилищни кооперации и съответно какви са вариантите за кандидатстване пред Министерството на регионалното развитие и благоустройството и Програмата за развитие на ООН. 



“Жегата” в Силистра достигна 16 градуса - Далеч сме от температурен рекорд

Изненадващата пролет през отминаващата седмица продължава да ни предлага високи температури.
Вчера в Силистра живакът на термометрите достигна до 16 градуса. Това отчетоха апаратурите на местната метеостанция.
Последно на 24 януари 1986 година е регистрирана подобна температура.
В сряда вечер времето също ни предложи “странни” градуси за този период на годината. В 18,50 часа на 21 януари температурата достигна до 14 градуса.
Температурният рекорд за Силистра, измерен по това време на годината, е регистриран на 3 януари 1984 година. Тогава метеоролозите отчитат 19,4 градусова жега насред зима.  
“Далеч сме от температурен рекорд. Постоянният южен вятър също няма да позволи за повишаване на градусите”, сподели метеороложката към общината Нуца Манолова.
Припомняме, че през лятото, вследствие на жегите, бе “счупен” 115-годишен температурен рекорд.
Тогава бяха измерени 42,5 градуса на сянка. Подобна температура на въздуха не бе регистрирана, откакто са започнали метеорологични наблюдения в дунавския град през 1892 година.


За гражданите на Силистра такса смет пада с 1 промил

На свое заседание вчера общинските съветници на Силистра гласуваха изменение на Наредбата за определяне и администриране на местните данъци и такси, както и план-сметка за сметосъбирането и сметоизвозването на отпадъци. В основата стоят промените в Закона за местните данъци и такси, публикувани в Държавен вестник през декември миналата година и увеличението с 50 % на данъчната оценка на жилищни имоти.
Община Силистра направи предложение данък-сгради да падне от 1,5 на 1 промил върху данъчната оценка на недвижими имоти за физически лица и запазване размера от 1,5 за юридически. Промяната влиза в сила от 1 януари 2009 година. Освен това няма да се облагат с данък недвижими имоти с данъчна оценка до 2 520 лв. включително. До сега границата бе 1 680 лв.
Прието бе с 22 гласа „за” и 2 „въздържали се” предложението на Мирослав Калинов, общински съветник от АТАКА,такса-смет да бъде намалена с общо 1 промил. Така от 3 промила миналата година сега тя ще бъде 2. Така направената промяна в стойността на таксата битови отпадъци ще компенсира сто процента увеличението на данъчните оценки с 50 на сто.
На практика се оказва, че за първи път от 1999 година се прави корекция на таксата за битови отпадъци.  
Мирослав КАЛИНОВ:
„На практика гражданите ще платят тази година същата сума, която са плащали и преди за такса смет, като ще имат 20 % увеличение само при данък-сгради, тъй като направеното предложение от страна на общината ще компенсира с 30 на сто увеличението на данъчните оценки.
Така например, ако сте собственик на апартамент в община Силистра с квадратура 70 кв. м , при данъчна оценка 5 000 лв. през миналата година при данъчна ставка за данък сгради 1.5 на 1000 и при 3 промила такса смет общата сума е 22.50 лв. През тази година за същия този апартамент с увеличението със закон на данъчната оценка тя автоматично вече е 7 500 лв. При данък сгради 1 промил той е в размер на 7.50 лв. и такса смет 2 промила -15 лв. – общата сума ще е отново 22.50 лв.
И ако това е добрата новина за силистренци, не бихме казали същото за община Силистра, тъй като бе предвидено увеличение на постъпленията от местни данъци и такси в размер на 1 милион лева. „
Според финасист №1 Милен Пенчев, на този етап няма механизми за компенсиране на постъпленията от местни данъци, което пък автоматично ще рефлектира върху работата на фирмите за сметосъбиране и сметоизвозване – “Синева”и “Ер Бауер”. Няма да се стигне до фалиране на фирмите, но тотално ще се редуцира тяхната работа, коментира зам.-кметът по финансовите въпроси Милен Пенчев. 
Ставката за данък сгради за фирми и юридически лица не се променя в сравнение с миналогодишната и остава 1.5 на 1000, както не се променя и ставката за такса битови отпадъци, в размер на 7 промила. 
Съгласно обаче приетото вчера от общинските съветници друго изменение в наредбата за местните данъци и такси, такса битови отпадъци от фирми или юридически лица няма да се събира в случаите, когато данъчно задълженото лице може да бъде освободено от една или от всички услуги определящи такса-смет, ако подаде декларация до края на месец февруари и предостави сключен договор с фирма, оторизирана за дейност по сметосъбиране и сметоизвозване, и има необходимите условия за поставяне на контейнери за изхвърляне на битовите отпадъци на територията, стопанисвана от даденото данъчно задължено лице.
Или казано по-кратко – фирмите, които сключат самостоятелни договори с хигиенизиращите фирми, няма да плащат такса смет, а сами ще се грижат за боклуците си. 


„ДКЦ-1” ЕООД остана в плана за приватизация 

Въпреки мнения, коментари, позиции, становища, декларации и протоколи със 134 “за”, 4 „против” и 15 „въздържали се”, направеното предложение от д-р Владимир Янков дружеството да бъде извадено от списъка за приватизация за 2009 година не бе прието.
Недоразумение?!?
Знае ли общината, че ДКЦ-1 е в списъка за приватизация?


Подписано от кмета Иво Андонов становище, в което той се обявява против включването на ДКЦ-1 в приватизацонния списък, е внесено от зам.-кмета Веселин Андреев. Това заяви самият той на провелата се вчера сесия на местния парламент.
Някои от парламентаристите нарекоха създалата се ситуация абсурд, тъй като докладната записка за приемане плана за приватизация бе внесена от общинската администрация на заседание през декември, когато и бе приета. Предложение, подписано от и.д. кмет Милен Пенчев.
В един момент се оказа, че общината е против своето предложение.
Случая Веселин Андреев изтълкува като недоразумение, тъй като самият той през ноември изтегля годишния план за приватизация от дневния ред на ОбС. През декември включването обратно не е било съгласувано нито с него, нито с кмета инж. Иво Андонов.

Зам.-кметът Веселин Андреев поясни, че в общината са постъпили две писма, изразяващи инициатива за инвестиционни намерения, но тъй като не са особено подробни и ясни, фирмите-кандидатки ще бъдат поканени да направят разяснение на своите намерения. 
Става въпрос за ЕТ „Румяна Бресничка” и „Макс-Транс” ЕООД-Бургас с представител Иван Стефанов. И в двата случая е заявено желание за запазване дейността на ДКЦ и модернизиране на сградата.

Резонно бе зададен и въпросът има ли общината възможности сама да инвестира в благоустрояването?
Веселин АНДРЕЕВ, зам.-кмет:
- Ще направя леко отклонение. Не знам защо се разделя мисленето на общинска администрация и Общински съвет, като ролята и на двете институции е една. Намаляват ли се средствата, които постъпват, ограничават се и възможностите ни да вършим тази дейност в обема, в който бе досега. Така ще чистим три дена в седмицата, после два, накрая по един … И ще работим според парите. Отделна е ситуацията, че ако се вложат пари в ДКЦ, трябва да се възстановят отнякъде. Виждате ли в бюджета пари, които да се заделят за тази социална сфера?! Възможностите са да се кандидатства по програми и да се увеличат наемите. 

Георги АТАНАСОВ: 
- Прозвучаха серия от истини и съм съгласен с всичко, но има един психологически момент. Да дадем на лекарите бонус-срок от една година, те да се подготвят психически, че един ден приватизация ще има. Действително има натрупано напрежение – от незнание и провокации..., едно гражданско настроение, което ние не можем да пренебрегнем. Общината не може да се справи сама - нужен е свеж инвеститор, за да има нормални условия за работа в поликлиниката. 

Валентин ГОСПОДИНОВ:
-Дори и да бъде приватизирана сградата, срокът да не се променя предназначението може да бъде безсрочен и да не се ликвидира работата на работещите в ДКЦ-1 лекари. 
По Закона за приватизация и следприватизационен контрол няма срок и е редно ние да не поставяме такъв. Аз също искам да имаме лечебно заведение, където на човек да му е уютно и приятно и най-вече да не се разболява, когато го посещава. В момента няма условия, най-вече за възрастните хора. И не виждам какво е лошото, е ако има намеса на частния бизнес – това едва ли ще допринесе до нещо по-лошо от сега съществуващото положение. А и в годините, в които живеем, има непрекъснато промени и при появата на частни медицински центрове едва ли нашето ДКЦ-1 ще е конкурентоспособно. Откъде идват страховете – от това, че ще има вече по-добри условия за пациенти и за лекари, или че наемът ще се промени и вече няма да е 30-40 лв? Не казвам, че трябва да се приватизира сега, но е нужно да се намери оптималната форма за развитие. 


Красимир ДИМИТРОВ:
- Подкрепям аргументите на Валентин Господинов – с цялото си уважение към всички, които работят в ДКЦ – искам да ви кажа, че ако инвестиционните намерения на съответния инвеститор счетем, че не са добри, Общинският съвет по всяко време може да изкара дружеството от списъка.Това, че е включено в списъка, не спира действията на работещите и взаимоотношенията със Здравната каса. 


Надеждата на лекарите е
             в областния управител

Това заявиха присъствалите на сесия на Общинския съвет силистренски лекари, в чието присъствие след дебати бе гласувано ДКЦ-1 да остане в списъка за годишна приватизация на Силистренска община. Дали ще се предприемат протестни действия, не е ясно, но за тях изходът от създалата се ситуация, изпълнена с напрежение, е Светлана Великова да обжалва решението в Административния съд.

Д-р Николинка Боранова:
Нашите договори приключват до 6 месеца, след като влезе процедурата за приватизация – това не се каза на заседанието и ние оставаме без договори със Здравна каса. Което означава, че ще последва ликвидация на доболничната помощ в община Силистра. Трябва да посочим на Здравната каса мястото, където ще работим. Никъде няма процедури на приватизация, където ДКЦ е едно в страната. Надеждата ни е в Областния управител и решението да бъде обжалвано в административния съд.

Има ли разлика от публикуване в Държавен вестник и конкретна процедура на приватизация?
Ели ТОДОРОВА, правен консултант на ДКЦ-1:
 - Параграф 6 от допълнителните разпоредби на Закона за приватизация и следприватизационен контрол изисква с обявяването на списъка в Държавен вестник, а ОбС е длъжен да го направи, та от тази дата започва да тече един шестмесечен срок, в който управителя на ДКЦ следва да уведоми своите наематели да освободят помещенията и това именно поражда тревогата на лекарите, че съществува опасност да сключат договор със НЗОК, в който те трябва да посочат кабинет, който отговаря на определени изисквания. 
Може лекарите да напуснат сградата, а реална приватизация може да започне след по-голям период от време и инвеститорските намерения да отпаднат. Това ще доведе до напрежение. Поддържам предварително да са ясни условията, при които има желание за приватизация, да се излезе с програма, правилник и да се види дали това ще стане и как ще стане. Съответно и лекарите ще бъдат ориентирани. ДКЦ не е сграда, а осъществява дейност по здравеопазване, социални дейности и т.н. Към приватизацията на лечебно заведение трябва да се пристъпи особено внимателно, с повече дебати, яснота и точни цифри. Според мен това решение трябва да се обжалва и да бъде върнато и предварително да се изяснят условията за евентуална приватизация и всички тези въпроси, които възникват сега, да получат отговори. 
- ДКЦ ли приватизираме или сградата?
- Приватизира се търговското дружество, а сградата попада в капитала на дружеството. Приватизирайки дружеството, приватизира се и сградата.